UPIS U 1. RAZRED 2024./25.
Autor: Anita Brozović, 25. 1. 2024.

Donesena je odluka da se na razini županije upisi u prvi razred osnovne škole u školskoj godini 2024./2025. provode elektroničkim putem, korištenjem Nacionalnog informacijskog sustava upisa u osnovne škole.

22. veljače 2024. godine u Nacionalnom informacijskom sustavu za upise u osnovne škole otvaraju se prijave za redovan upis u 1. razred osnovne škole. Roditelji će preko poveznice https://osnovne.e-upisi.hr/ moći podnijeti prijavu za upis svoga djeteta u 1. razred osnovne škole, sve do 31. ožujka 2024. godine.

U sustavu će roditeljima biti vidljivi opći podaci o djetetu te škola na čijoj se listi školskih obveznika dijete nalazi prema mjestu prebivališta, odnosno boravišta. Odmah po podnošenju prijave roditelji će moći odabrati mogućnosti koje im se nude u dodijeljenoj školi npr. izborne predmete, produženi boravak i sl. Također, ako imaju razloga za to, roditelji će prilikom podnošenja prijave moći izraziti želju za upis u drugu školu od one kojoj dijete pripada prema upisnom području.

Napominjemo, prijave za upis djece s utvrđenim teškoćama su otvorene već ranije, od 1. veljače 2024. godine do 31. ožujka 2024. godine.

Uz prijavu za redovne upise u 1. razred osnovne škole od 22. veljače 2024. godine do 31. ožujka 2024. godine, roditelji će moći podnijeti i zahtjev za prijevremeni upis u 1. razred osnovne škole kao i za privremeno oslobađanje od upisa u 1. razred osnovne škole.

S obzirom da se u sustav za elektroničke upise u osnovne škole ulazi preko portala e-Građani, roditelji koji nemaju vjerodajnice za ulazak u portal moraju se javiti školi kojoj pripadaju prema upisnom području koja će prijavu za upis njihovog djeteta izvršiti umjesto njih.

Za sve ostale informacije, termine testiranja u školi, liječničkih pregleda i laboratorijskih pretraga potrebno je pratiti mrežne stranice škole kojoj dijete pripada prema upisnom području.

UPIS U 1. RAZRED - PRVI DOLAZAK DJETETA U ŠKOLU (PROCJENA ZRELOSTI)
Procjena zrelosti i spremnosti za školu budućih prvašića (djece rođene od 1.4.2017. do 31.3.2018.) planira se u travnju.
Procjenu zrelosti djeteta radit će, kao i obično, stručne suradnice škole (psihologinja, pedagoginja, socijalna pedagoginja, socijalna radnica).
Kako izgleda prvi posjet školi / procjena?
Za početak – u školu dođite opušteni, ohrabrite dijete, a mi ćemo nastojati naš prvi susret učiniti što manje stresnim.
Dijete samostalno ulazi u ured gdje se odvija procjena (razgovor s djetetom traje oko 25 minuta) nakon koje vi kao roditelji dobijete kratki osvrt, rezultat i/ili preporuku. Također, dobit ćete termin za liječnički pregled kojeg će dijete obaviti u Službi školske medicine, Vladka Mačeka 48 (stara bolnica Dubovac).
Liječnica za učenike OŠ Dubovac je Dragica Borčić Radošević, dr.med. spec.školske medicine. Za liječnički pregled bit će vam potrebna medicinska dokumentacija ako ju dijete posjeduje te potvrda djetetovog stomatologa odnosno „zubna putovnica“.
Što kod djeteta procjenjuje stručno povjerenstvo ?
Stručno povjerenstvo procjenjuje koliko je dijete spremno za polazak u školu i u kojoj su mjeri razvijene vrste zrelosti potrebne za uspješno funkcioniranje u školskom okruženju, ukratko procjenjuje razinu spremnosti za školu te prema rezultatima svih upisnika formira razredne odjele. Razredni odjeli trebaju biti ujednačeni, u svakom razredu treba biti podjednak broj djece koja su pokazala iznadprosječnu, prosječnu i slabiju razinu spremnosti za školu. Isto vrijedi i za naše buduće prvašiće s razvojnim poteškoćama i većim zdravstvenim problemima (moraju se ravnomjerno rasporediti po razrednim odjelima).
Spremnost za školu odnosi se na:
Tjelesna zrelost
Tjelesnu zrelost djeteta, pri pregledu za prvi razred, ispituje liječnik. Dijete treba biti u stanju izdržati nove tjelesne napore: nositi torbu, duže pješačiti, sjediti u klupi, stoga treba imati razvijenu tjelesnu muskulaturu. Za pisanje mu je potrebna usklađenost (koordinacija) velikoga broja mišića nadlaktice, podlaktice i šake. Također se ispituju vid i sluh.
Intelektualna zrelost
Intelektualna zrelost obuhvaća razvoj govora i jezika, mogućnost koncentracije (šestogodišnjak bi se trebao moći koncentrirati 15 do 20 minuta), razvijenost opažanja i pamćenja itd.
Emocionalna zrelost
Dovoljna emocionalna zrelost djeteta za polazak u prvi razred znači da je spremno odgoditi svoje potrebe, da može razumjeti da ne uspijeva u svemu i odmah, te da zbog neuspjeha neće odustati, ili optuživati samo sebe, već uložiti pojačani napor.
Socijalna zrelost
Socijalna zrelost znači, na primjer, da se dijete može odvojiti od obitelji i prilagoditi skupini vršnjaka. Ono treba biti u stanju prihvatiti sustav vrijednosti u svojoj okolini, sklapati i održavati prijateljske odnose s vršnjacima.
Je li dijete spremno za školu?
Može se ukratko reći: ako se može koncentrirati (usredotočiti) na priču ili na samostalan rad (na primjer crtanje) i odgoditi vlastite želje – to su dobri preduvjeti za školovanje.
Ako dijete može ispričati maštovitu priču, točno prepričati priču – to su također dobri preduvjeti za školovanje.
Nije nužno da zna čitati i pisati , ali je poželjno da ima razvijenu fonološku svijest, odnosno glasovnu analizu i sintezu koje su osnovni preduvjet za razvoj čitalačkih vještina.
Poželjno je da dijete zna pravilno držati olovku, da može slijediti zadane obrasce (ravna vodoravna crta, ravna okomita crta, pratiti olovkom slijed krivulje), a što kroz igru može vježbati ispunjavanjem labirinta ili raznih vježbenica za razvoj grafomotoričkih vještina)
Na internetu su dostupne razne vježbe i primjeri koje kroz igru možete proći s djetetom. Neke od njih dostupne su vam ako slijedite poveznice :
Za sve dodatne informacije dostupni smo vam na e-mail adresi : anita.brozovic26@gmail.com
strucnasluzba.osdubovac@gmail.com