Skitnja lektirom: izrada atlasa za lektiru

Asocijacije vezane uz obaveznu lektiru, točnije obavezno čitanje i provjeru pročitanog, često su, još uvijek, negativne. Ipak, danas postoji niz dobrih primjera iz prakse kojima se pokušalo, najprije potaknuti učenike da ih pročitaju, a potom i sat obrade učiniti zanimljivijim.

Budući da se školska knjižnica često veže uz lektiru, odlučili smo da našim projetkom, osim posudbe i vraćanja knjiga, to postane mjesto u kojem se knjigom - putuje.

Prva etapa projekta Skitnja lektirom obuhvaća "obradu" 5 djela s popisa obavezne lektire:  Poštarska bajka (2. razred), Emil i detektivi (4. razred), Pustolovine Huckleberry Finna, Koko u Parizu i Dječaci Pavlove ulice (5. razred). Sudionici su učenici petih razreda, članovi izvannastavne aktivnosti Mladi knjižničari. Njihov zadatak je, tijekom čitanja djela, bilježiti sve informacije o mjestu - gradu ili zemlji u kojem se radnja događa. Nakon toga, slijedi istraživanje toga mjesta uz korištenje referentne i popularno-znanstvene građe, a potom izrada Atlasa – pri čemu će učenici likovno interpretirati prikupljene podatke.

Ovim projektom želja nam je, prije svega, motivirati učenike na aktivno čitanje te daljnje istraživanje kao i korištenje različitih vrsta (knjižnične) građe te potaknuti kreativno povezivanje informacija.

Projekt Skitnja s lektirom osmišljen je i realiziran u suradnji s profesorom Dankom Dujmovićem, asistenstom na Filozofskom fakultetu u Rijeci.

Likovne radionice izrade Atlasa

Stranica Atlasa - Zagreb