« Srpanj 2024 »

Posjet Karlovačke građanske garde Osnovnoj školi Dubovac
Autor: Maja Lukić, 3. 6. 2024.

Danas su učenici 6.b razreda Osnovne škole Dubovac u Karlovcu imali priliku sudjelovati u posebnom povijesnom satu. Školu su posjetili članovi protokolarne postrojbe Karlovačke građanske garde, gardist i zapovjednik Garde Emil Črne i gardistica Danijela Dojčić.

Učenici šestih razreda odabrani su za ovaj poseban događaj jer upravo uče gradivo o lokalnoj povijesti Karlovca. Gardisti su učenicima ispričali kratku povijest Karlovačke građanske garde, od njenog osnutka do današnjih dana. Opisali su i ustroj Karlovačke građanske garde te naglasili da je glavni nadzapovjednik sam gradonačelnik Damir Mandić.

Također, učenicima su opisali izgled zastave i njihove odore. Zastava Karlovačke građanske garde je bijele boje, obrubljena zlatnim resama. S jedne strane zastave nalazi se grb grada i natpis Ljubav domovini, dok je s druge strane lik sv. Josipa, zaštitnika Karlovca, i natpis Karlovačka građanska garda. Odora pripadnika Garde sastoji se od crnog čakoa (kape) s grbom grada, plave surke, bijelih hlača i rukavica te crnih čizama, remena i nabojnjače. Odora časnika ukrašena je zlatnim vezom, dok je odora gardista ukrašena crvenim vezom. Pripadnici Garde su naoružani sabljom i puškom.

Gardisti su također naglasili važnost Karlovačke građanske garde u očuvanju kulturne i povijesne baštine Karlovca te su opisali na kojim se sve događanjima Garda okuplja, što sve označavaju i koje događaje prate, kako u Karlovcu tako i diljem Hrvatske, ali i u inozemstvu.

Nakon predavanja, učenici su imali priliku postavljati pitanja o svemu što ih je zanimalo. Podijeljeni su im kratki testovi, a pet učenika s najbolje riješenim testovima primit će simbolične nagrade na kraju školske godine. Nagrade će im biti uručene na zajedničkom okupljanju s učenicima iz ostalih osnovnih škola, koje su također ugostile članove Karlovačke građanske garde.

Ovaj posjet bio je izvanredna prilika za učenike da iz prve ruke saznaju više o bogatoj povijesti svog grada i važnosti očuvanja kulturne baštine.

Tekst: Maja Lukić Puškarić, učitelj mentor