Ukupno: 1820444

PAMETNO ODLOŽI, #BOLJIKARLOVAC SLOŽI
Autor: Biserka Ćurčija, 22. 10. 2019.

Jeste li znali?

Svake se godine baci 1,3 milijarde tona hrane. Hranom koja je završila u smeću u Sjedinjenim Državama i Europi moglo se tri puta nahraniti cijeli svijet.

Svake godine u oceane se baci oko 45 tisuća tona plastičnog otpada. Jedan od posljedica je i milijun ubijenih morskih ptica i sto tisuća morskih sisavaca.

Svake sekunde u svijetu se baci više od 50 tona kućnog otpada. Do 2030. godine taj će se broj udvostručiti.

I TI MOŽEŠ SUDJELOVATI U STVARANJU BOLJEG, LJEPŠEG I ČIŠĆEG KARLOVCA. UKLJUČI SE!

Opći ciljevi projekta su informirati i educirati građane grada Karlovca te:

Spriječiti nastanak otpada

Sprječavanje nastanka otpada podrazumijeva mjere poduzete prije nego li je proizvod ili materijal postao otpad čime se smanjuju količine otpada i njegov štetan utjecaj na okoliš i zdravlje ljudi.

Kompostirati kod kuće

Informirati i motivirati građane na kućno kompostiranje s ciljem smanjenja količine proizvedenog komunalnog otpada, sprječavanje nastanka otpada iz hrane i smanjivanju otpada iz kuhinje koji se trenutno odlaže na našim odlagalištima. Kontinuirano informirati i educirati djecu i mlade o važnosti odgovorne kupovine i potrošnje hrane radi smanjenja nastanka otpada.

Ponovno upotrebljavati predmete

Osvijestiti građane o važnosti ponovnog korištenja i popravljanja predmeta radi smanjenja nastanka otpada, očuvanja resursa i postizanje kružnog gospodarstva. Kontinuirano informirati i educirati djecu i mlade o trendu sve kraćeg ciklusa i korištenja proizvoda i potrebi usvajanja navika za odgovornu potrošnju i korištenje predmeta.

Odvojeno prikupljati komunalni otpad

Odvojeno prikupljanje otpada ključni je korak koji omogućuje recikliranje otpada. Informirat ćemo i educirati građane Karlovca i druge skupine javnosti o:

• njihovoj ulozi u postizanju ciljeva odvojenog prikupljanja otpada i povećanja udjela ponovne uporabe i recikliranja papira, metala, plastike i stakla iz kućanstava;
  • znakovima recikliranja na ambalaži i proizvodima.

Sav promotivni materjial i videozapisi preuzeti su sa web-stranice http://pametnoodlozi.eu na kojoj možete dobiti mnoštvo dodatnih informacija i zanimljivosti o održivom gospodarenju otpadom.