Ukupno: 1820519

Festival znanosti
Autor: Biserka Ćurčija, 19. 4. 2018.

Festival znanosti je manifestacija koja se bavi popularizacijom znanosti i želi prikazati važnost znanosti i znanstvenih otkrića,  a kontinuirano se održava u Hrvatskoj od 2003. godine. Ove godine festival se održava  na području cijele Hrvatske od 16. do 21. travnja. Glavni organizatori Festivala su British Council i Tehnički muzej „Nikola Tesla“ iz Zagreba.

Festival znanosti se po prvi put održao ove godine i u Karlovcu i to od 16. do 18. travnja, a  organizator je Udruga Znanstvenici amateri ZNAM, dok je pokrovitelji Grad Karlovac i Karlovačka županija.

Festival je održan na sedam lokacija, a to su Aquatika, Gradska knjižnica "Ivan Goran Kovačić", Osnovna škola Banija, Gimnazija Karlovac, Glazbena škola Karlovac, Šumarska i drvodjeljska škola Karlovac i Veleučilište u Karlovcu.

U ponedjeljak, 16.travnja u prostoru Aquatike u Karlovcu učenici Dora Kučan i Jakov Brozović sa svojom mentoricom prof. Biserkom Ćurčija prezentirali su svoj samostalni istraživački rad pod naslovom „Čuju li biljke?“. Tema istraživanja bila je utjecaj glazbe na klijanje i rast biljaka. U svom istraživanju učenici su u kontroliranim uvjetima ispitali postoji li i kakav je utjecaj različitih glazbenih žanrova na klijanje i rast različitih biljnih kultura.

Učenici naše škole sudjelovali su i u Znanstvenom kvizu koji je organiziran u prostoru Aquatike za timove učenika 5. i 6. razreda, te 7.i.8.razreda. U konkurenciji ostalih karlovačkih škola tim učenika 6.razreda osvojio je drugo mjesto, dok je tim učenika 8.a razreda u sastavu Anja Arbanas,  Jakov Brozović i Matej Močnik uvjerljivo osvojio prvo mjesto !

Učenici 6.a i 6.b razreda u sklopu Festivala obišli su Aquatiku i na taj način još jednom utvrdili svoje znanje o životnim zajednicama rijeka .Također su nazočili i ostalim predavanjima.

Aktivnim sudjelovanjem  na Festivalu znanosti učenici naše škole potvrdili su da vole i razumiju znanost.