Ukupno: 1820544

UČENICI 8. RAZREDA NA ŠKOLSKOJ EKSKURZIJI U DUBROVNIKU I NA DVODNEVNOJ TERENSKOJ NASTAVI U VUKOVARU
Autor: Gabrijel Leljak, 10. 11. 2017.

Plavo more i zelena ravnica

Od 25. do 28. rujna učenici 8. razreda boravili su u Dubrovniku, a na putu su upoznali znamenitosti Sinja, Splita, Stona, Korčule, Makarske i Šibenika.

Već početkom studenog krenuli su na istok Hrvatske, u herojski grad Vukovar.

Odlazak na maturalac svi su osmaši željno iščekivali. Prvi grad koji su posjetili bio je Sinj, grad alkara i Sinjske alke. Razgledali su Muzej Sinjske alke koji je otvoren povodom 300. obljetnice obrane Sinja od turskih osvajača. U Muzeju se mogu vidjeti odore, oprema i oružje sinjskih alkara te alkarska povorka. Nastavili su put prema Splitu gdje su uz stručnog vodiča posjetili Dioklecijanovu palaču, Peristil i spomenike Grgura Ninskog i Marka Marulića.

Sljedeći dan obišli su povijesnu jezgru Dubrovnika, uspinjali se žičarom na Srđ i vozili brodicom na otok Lokrum. Upoznali su se s poviješću Dubrovnika, običajima, ljudima. Najuzbudljivija je bila vožnja žičarom na Srđ s kojeg se pruža prekrasan pogled na grad i okolicu. Iz Dubrovnika su odlazili na kraće izlete u Ston i Korčulu. Najveće zanimljivosti su Stonske zidine, solana te kuća Marka Pola u Korčuli. Na povratku u Karlovac posjetili su Makarsku i Šibenik.

U sklopu projekta «Posjet učenika osmih razreda Vukovaru» održana je 6. i 7. studenog terenska nastava u Vukovaru. Učenici su slušali predavanja o Domovinskom ratu i obrani Vukovara, obišli Memorijalni centar hrvatskih branitelja i Trpinjsku cestu, Memorijalni centar Ovčaru i Muzej grada Vukovara. U podrumu vukovarske bolnice nalazi se mjesto sjećanja gdje je vjerno prikazan život nekoliko stotina ranjenika i bolničkog osoblja tijekom opsade grada. Vukovar je poznat i po vučedolskoj kulturi te su učenici posjetili i Muzej vučedolske kulture. U Muzeju se nalaze brojni arheološki nalazi te su prikazani dnevni život i običaji naroda koji su tamo živjeli zimeđu 3500. i 2500. godine prije Krista.

Na kraju boravka u Vukovaru učenici su s ostalim učenicima iz nekih škola Karlovačke županije sudjelovali u Školi mira i kvizu znanja o Domovinskom ratu.

Gabrijel Leljak

Kako je sve izgledalo pogledajte u našoj galeriji.