Ukupno: 1820077

KARLOVAČKI VRTULJAK 2015.
Autor: Andrea Grkovski-Zimet, 23. 5. 2015.

Već drugog dana Karlovačkog vrtuljka u našoj školi održana je radionica Čitamo i pišemo brajicu na kojoj je prisustvovalo 20 učenika OŠ Dubovac.

Voditeljica radionice bila je prof. Andrea Grkovski-Zimet. Učenici su se upoznali s pismom za slijepe osobe, na stroju za brajicu pisali su svoje ime i izrađivali bedževe. U radionici je sudjelovala i bivša učenica naše škole Elena Mrkonja koja je učenicima ispričala kako je naučila brajicu, zna li pisati latinicu i kako se snalazi u svakodnevnim situacijama.

U našoj školskoj knjižnici održana je radionica pod nazivom El olor de España (Miris Španjolske). Sudjelovali su zainteresirani učenici 5. a, 5. c i 5. d razreda OŠ Dubovac te učenice 6. razreda iz OŠ Braća Seljan kojima se pridružio i njihov profesor hrvatskoga jezika Matija Dreven. Radionicu su osmislile i vodile Andrea Goršić, Alenka Belčić i Ana Sudarević.

Tijekom dva sata učenici su upoznali posebnosti španjolske abecede, dramatizirali razgovor pomoću nekoliko osnovnih fraza na španjolskom jeziku, a potom su, radeći u skupinama, izrađivali slikovni rječnik.Nakon pauze, svatko je izradio par lepeza i ruža od papira kao ukras za kosu il odjeću. Tako okićeni španjolskim simbolima, sudionicu su zaplesali uz vrući latino ritam.

Okoliš Starog grada Dubovca bilo je mjesto za radionicu o legendama i pričama Dubovca.

Prisustvovalo je 58 učenika i 3 učiteljice iz OŠ Braće Seljan i OŠ Dubovac.

Učenicima su ispričane legende i priče (jezerce, tritoni, zmajevi, princeze i prinčevi, dobre vile...), a završni dio radionice odvijao se pod naslovom Tko su to labatorci?, nakon čega je uz crtanje zamišljenih labatoraca i dramatizaciju pojedinih labatoraca priređena izložba radova. Izložba radova sudionika radionice pokazala je svu kreativnost i maštovitost učenika.