« Svibanj 2024 »

Svjetski dan tablice množenja – World Multiplication Table Day
Autor: Kristina Fratrović, 20. 11. 2023.

Sudjelujući u obilježavanju Svjetskog dana tablice množenja u koje se uključilo 7411 škola diljem svijeta, učiteljice matematike Kristina Fratrović i Ivana Benković Blauhorn provele su zanimljive aktivnosti sa svojim učenicima.

U učionici su provele ispitivanje poznavanja primjene tablice množenja učenika petih i šestih razreda na način da je svaki učenik birao papirić sa zadacima te je imao zadano vrijeme u kojem je morao točno odgovoriti na pet zadataka množenja i dijeljenja. Učenici koji su točno odgovorili na sva pitanja, zaslužili su certifikat eksperta tablice množenja (i 5 iz matematike 😊).

Zatim su učenici eksperti proveli ispitivanje poznavanja tablice množenja kod učenika trećeg razreda. Nakon što su učenici trećeg razreda riješili zadatke, učenici eksperti su ispravili njihove listiće. Učenici koji su točno odgovorili na sva pitanja, zaslužili su bedž (i 5 iz matematike 😊).

Aktivnosti su se nastavile i u školi tako da su timovi učenika usmeno provjeravali znanje tablice množenja ostalih učenika i djelatnika škole. Oni koji su točno odgovorili u zadanom vremenu zaslužili su certifikat eksperta tablice množenja.

Učenici su uživali u ulozi ispitivača, pogotovo kada su ispitivali učitelje.

Glavna svrha projekta je popularizacija zabavnog oblika učenja matematike, a WMT Day potiče da se svi prisjete osnovnih pravila i svojstava množenja na zabavan i neobičan način.