« Svibanj 2024 »

TERENSKA NASTAVA U KLAGENFURTU
Autor: Lena Laskač, Iva Radočaj, 18. 5. 2023.

13.5.2023. godine učenici šestih i sedmih razreda, koji pohađaju izbornu nastavu njemačkog jezika, posjetili su Klagenfurt u Republici Austriji. U pratnji su bili profesorice geografije, povijesti i njemačkog jezika. Također, na put su išli ravnateljica i turistički pratitelj. Prvo smo posjetili centar Klagenfurta.  Razgledali smo spomenik Marije Terezije i skulpturu patuljka Mandla o kojem smo čuli zanimljivu legendu o nastanku Vrbskog jezera kojeg smo kasnije posjetili. Legenda kaže kako je iz malene bačvice koju je držao tekla voda i potopila grad te je tako nastalo jezero. Također vidjeli smo fontanu Lindwurm na kojoj se nalazi skulptura zmaja koji je zaštitnik grada Klagenfurta. Nakon slobodnog vremena išli smo u park minijaturnih građevina Minimundus. Sadrži preko 150 minijaturnih građevina iz cijelog svijeta. Među svim svjetski poznatim građevinama našla se i crkva svetog Marka. Osim razgledavanja građevina bili smo i u 4D kinu. U Minimundusu smo se dugo zadržali jer je bilo veoma zanimljivo. Odlično je bilo i u tornju Pyramidenkogel. Visok je 851 m, da bi došli do vrha mogli smo izabrati dizalo ili stepenice. Na tornju je bio lijep pogled na šumu koja ga okružuje. Hrabriji učenici su se spustili sa tornja toboganom, vožnja traje oko 24 sekunde. Zatim smo se uputili prema Vrbskom jezeru, na njemačkom jeziku se zove Worthersee. Tako glasi i službeno ime grada, Klagenfurt am Worthersee. O gradu smo saznali mnogo zanimljivi informacija.  Sa lijepim uspomenama u Karlovac smo se vratili u devet sati navečer.

Iva Radočaj i Lena Laskač 7.a