"SVE SVOJE KNJIŽEVNE PRIČE NAJPRIJE SANJAM"
Autor: Ivančica Šebalj, 16. 3. 2010.

Na poziv Dječjeg odjela Gradske knjižnice "Ivan Goran Kovačić", učenici 7.c razreda bili su na književnom susretu s književnikom Milanom Osmakom. Iako su to u početku shvatili samo kao lako utrošen blok sat hrvatskog jezika, susret se pokazao zanimljivim i različitim od uobičajenih sličnih susreta.

Milan Osmak je kratko predstavio sebe i sve čime se bavio prije jedinstvene "karijere" pisca. Potom je kroz niz plakata, koje je sam izradio, pokazao kako nastaju njegovi romani. Kao bivši novinar naučio je prikupljati dokumentaciju pa tako i sada čini, skupljajući novinske isječke od kojih stvara fabulu.

Za likove stvara "policijski karton" gdje u detalje upisuje čime se likovi bave, koje ocjene imaju u školi, koju glazbu slušaju, koje časopise čitaju. Prilikom pisanja dijaloga pisac nema problema jer "likovi pišu sami sebe" - on ih čuje u glavi kako razgovaraju i zapisuje njihove riječi.

Iako koristi računalo, prvo sve piše rukopisom, a prilikom prepisivanja u računalo, redigira sam sebe i mijenja ili dopunjava ono što smatra nedovoljno dobrim.

Objasnio je i nastavak procesa stvaranja knjige, kod ilustratora, u tiskari...

Njegovo najnovije djelo je Ljetovati na Marsu i svojevrsni je nastavak prijašnjih djela u kojima su glavni likovi Adriana i Juraj.

Još poneku zanimljivost o piscu i njegovim djelima pročitajte u intervjuu kojeg su vodili Ivan Ivanković i Martina Rukavina.

INTERVJU S MILANOM OSMAKOM

Novinari: Kada ste napisali prvu knjigu?

Milan Osmak: Prvu knjigu sam objavio 1965. godine, zvala se "Krvotok broda". To je bio pomorski roman.  Nakon što sam jednu godinu plovio na trgovačkom brodu, svoja iskustva i iskustva drugih mornara "prepisao" sam u tu knjigu.

Novinari: Znamo da ste imali puno zanimanja, koje Vam je bilo najdraže?

Milan Osmak: Rekao sam da sam bio mornar, radio sam najviše kao novinar, 20 godina, a posljednjih 15 godina bavim se uređivanjem knjiga. Najviše sam volio pisati. Pisao sam od novinskih komentara do reportaža, najdraže mi je vikend pisanje. Napisao sam lijep broj knjiga i zadovoljan sam time.

Novinari: Koju ste školu završili i zašto ste se odlučili baš za tu školu?

Milan Osmak: Nakon osnovne škole završio sam gimnaziju u Rijeci, zatim sam na Filozofskom fakultetu u Zagrebu studirao i diplomirao povijest književnosti.

Novinari: Koja Vam je najdraža knjiga?

Milan Osmak: Najviše volim čitati romane Julesa Vernea.

Novinari: Tko Vam je uzor?

Milan Osmak: Uzora imam više. Neki od njih su svakako Mato Lovrak i Jules Vern

Novinari: Jeste li predstavili koju knjigu izvan države?

Milan Osmak: Jesam. Jednu sam knjigu predstavio u Češkoj u Pragu.  Još su neki moji kriminalistički romani objavljeni su u Bratislavi.

Novinari: Dosadi li Vam kada pisanje?

Milan Osmak: Tu moram biti iskren. Kada osjećam da sam zamoren, prestanem pisati, ali kad ideje naviru, nikada mi nije dosadno pisati.

Novinari: Koliko dugo, otprilike, pišete jednu knjigu?

Milan Osmak: Jednu knjigu pišem aktivno jednu godinu.

Novinari: Što najviše volite pisati?

Milan Osmak: Ne pišem poeziju, tj. ne znam ju pisati. Prozu nekad znam napisati, ali vrlo rijetko, tako da najviše volim pisati romane.

Novinari: Koliko već godina pišete?

Milan Osmak: Ja sam u 70. godini života i ove ću godine obilježti pola stoljeća koliko pišem, znači 50 godina.

Novinari: Što Vam daje inspiraciju?

Milan Osmak: Inspiracija mi je, ne more, nego ljudi na moru, ljudi uz more.

Novinari: Pišete li o stvarnom životu ili izmišljate priče?

Milan Osmak: Da, pišem o stvarnom životu. Smatram da život stvara toliko dobrih priča. Nemam potrebu izmišljati priče kada imam priliku pisati o stvarnome životu.

Novinari: Zbog čega pišete o moru?

Milan Osmak: Vjerojatno zbog djetinjstva. Nisam rođen na moru, no s roditeljima sam doselio u Pulu kada sam imao 7 godina. Tada nismo imali TV, Mp3 player, računala... Ja sam s prijateljima lovio ribe tako da mi je more zauvijek ostalo u svijesti.

Novinari: Hvala Vam na razgovoru!