Job shadowing u Osnovnoj školi Dubovac
Autor: Maja Lukić, 11. 2. 2024.

Erasmus program (EU) sadrži i program mobilnosti s nazivom „Job shadowing“ koji sudionicima nudi priliku da upoznaju obrazovne ustanove u drugoj  državi. Program je osmišljen da učitelji sudionici komuniciraju s kolegama i stručnjacima, upoznaju nove i suvremene metode rada te su jedinstvena prilika za stjecanje međunarodnog iskustva i širenje profesionalnih horizonata. U sklopu Erasmus „Job shadowinga“ , u Karlovcu su 23. i 24. listopada boravile učiteljice iz Slovenije koje su posjetile karlovačke osnovne škole.

23. listopada slovenske učiteljice posjetile su OŠ Dubovac gdje su za njih radionice pripremile Snježana Marković-Zoraja, Kristina Fratrović i Maja Lukić-Puškarić.
Tematski dan u OŠ Dubovac bio je  primjena GLOBE programa u kurikulu predmeta Biologija, Matematika, Informatika i Povijest. U radionicama su gošće iz Slovenije mogle pratiti rad s učenicima na terenu (biološka istraživanja, GLOBE, sunčeva energija, primjena matematike u prirodoslovnim predmetima). U radionicama  u učionici, pokazan je primjer primjene informatike i povijesti u prirodoslovnim predmetima i istraživanjima.

24. listopada slovenske učiteljice posjetile su  OŠ Banija gdje su za njih radionice pripremile Ankica Veseljić i Andrea Gašparović.
Tematski dan u OŠ Banija bio je provođenje Elementary GLOBE programa iz područja hidrosfere u nastavi Prirode i društva gdje su učenici 4.razreda mjerili temperaturu, kiselost i prozirnost vode te su određivali prisutnost otopljenih tvari u vodi.

Drugi dio aktivnosti u OŠ Banija bilo je izvođenje izvannastavne aktivnosti GLOBE gdje su učenici pokazali primjenu GLOBE protokola iz područja hidrosfere u nastavi kemije i biologije, a zatim je prikazan unos podataka u  GLOBE bazu podataka.
Po završetku boravka u Karlovcu, učiteljice iz Slovenije, posjetile su slatkovodni akvarij Aquatiku. Suradnja je bilo vrlo uspješna te će se nastaviti i u sljedećoj godini.

tekst pripremila: Snježana Marković-Zoraja, učitelj savjetnik

Pripreme za provedene radionice:

BIOLOGIJA:

Ziva_i_neziva_prirode_u_neraskidivom_odnosu_(2).pdf (361.69 KB)