« Svibanj 2024 »

MEĐUŽUPANIJSKA SMOTRA BIOSIGURNOST I BIOZAŠTITA
Autor: Biserka Ćurčija, 6. 3. 2023.

Osnovna škola Dubovac drugu godinu zaredom sudjeluje u izvannastavnoj aktivnosti Biosigurnost i biozaštita.

Nositelj ovog projekta je Klinika za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“, Hrvatski zavod za javno zdravstvo i Akademija medicinskih znanosti Hrvatske. Voditeljica projekta je prof. dr. sc. Alemka Markotić.

Cilj projekta je upoznati učenike s uzročnicima zaraznih  bolesti,  shvatiti način kako oni djeluju i što je najvažnije, razvijati odgovornost za svoje zdravlje.

Međužupanijska smotra je podijeljena u tri regije: Istočna Hrvatska, Primorska Hrvatska i Središnja Hrvatska (Grad Zagreb, Zagrebačka županija, Krapinsko-zagorska, Koprivničko-križevačka, Varaždinska, Međimurska, Sisačko-moslavačka, Primorsko-goranska i Karlovačka županija).

Nakon provedenog samostalnog istraživanja škole sudionice projekta izradile su plakat na zadanu temu kojeg je međužupanijsko povjerenstvo vrednovalo.

Nakon provedenog vrednovanja pristiglih radova izabrano je i pozvano na međužupanijsku smotru osamnaest radova 7. i 8. razreda osnovnih škola Središnje Hrvatske, a među njima i rad OŠ Dubovac.

Domaćin međužupanijske smotre bila je Nadbiskupska klasična gimnazija u Zagrebu.

Našu školu su predstavile učenice 8.b. razreda Regina Horvat i Jana Žilić pod mentorstvom prof. Biserke Ćurčija.

Tema našeg rada je Utjecaj klimatskih promjena na pojavu zaraznih bolesti. Provedeno je praktično istraživanje kojim je praćen rast bakterijskih kultura na različitim temperaturama.

Učenice naše škole nakon provedenog međužupanijskog natjecanja plasirale su se na izvrsno četvrto mjesto.