Enciklopedije, rječnici, atlasi, priručnici

Enciklopedije na internetu

Proleksis enciklopedija – prva hrvatska opća i nacionalna enciklopedija u elektroničkom izdanju

Enciklopedija Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža

Online izdanja Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža:

Hrvatski biografski leksikon

Leksikon radija i televizije

Encyclopedia Britannica Online

Encyclopedia.com – besplatan pristup; sadrži više od 50 000 natuknica (na engleskom jeziku)

Rječnici, pravopisi i gramatike

Hrvatski jezični portal – Rječnik hrvatskoga jezika – zajednički projekt Novog Libera i Srca. Većini riječi u bazi pridodani su izvedeni oblici, tj. gramatička razrada. Sadrži preko 100 000 osnovnih riječi.

Hrvatski pravopis – sadrži pravopisni rječnik i pravopisna pravila

Školski rječnik hrvatskoga jezika

Portal hrvatskih gramatika do ilirizma

Jednojezični rječnici

Dictionary.com – engleski jezik; prevoditelj više jezika

Macmillan Dictionary

OneLook Dictionary – više od 900 općih i specijalnih rječnika

Višejezični rječnici

EU-dictionary – zastupljeni jezici: engleski, njemački, talijanski, španjolski, francuski, nizozemski, švedski, finski, japanski, latinski

Babelfish – prevoditelj (14 jezika; nema hrvatskog)

Atlasi

Google Maps

Google Earth

Geo-Gauss – planovi hrvatskih gradova; zbirka planova i karata

Priručnici – Medijska pismenost

Mind over Media – Hrvatska učinkovita analiza propagande – Ova stranica pruža priliku za istraživanje teme suvremene propagande tako da korisnici mogu učitati, pregledati i raspraviti primjere propagande iz svojih svakodnevnih života. Korisnici ispituju propagandu i procjenjuju njezin potencijalni učinak, potom pronalaze i učitavaju primjere suvremene propagande te svoja tumačenja dijele s drugima. A razmjenom tumačenja i komentirajući ideje drugih jačaju se vještine kritičkoga razmišljanja.

Put u svijet medijske pismenosti: crtani film – Put u svijet medijske pismenosti 7-minutni je crtani film nastao u sklopu EAVI-a (European Association for Viewers’ Interests) koji na zabavan i jednostavan način objašnjava što je to medijska pismenost i zašto je ona nužni preduvjet slobodnom življenju i pripadanju društvu u kojem živimo. Preveden je na mnoge jezike, a hrvatska je verzija crtića nastala u suradnji s Društvom za komunikacijsku i medijsku kulturu (DKMK).

Uvod u filmski jezik za osnovne i srednje škole / Mario Sablić – pripručnik za namijenjen prvenstveno nastavnicima i voditeljima filmskih i medijskih družina u osnovnim i srednjim školama.

Put u svijet medijske pismenosti 2: osviještenost – U drugom dijelu ovog edukativnog serijala, koji je zahvaljujući Društvu za komunikacijsku i medijsku kulturu preveden i na hrvatski, dječak Jack nalazi se na otoku medijske pismenosti, kamo je doputovao nakon uzbudljivog putovanja oceanom medija, opisanog u prvom dijelu.

Čitajmo između redaka: priručnik za razvoj medijske pismenosti – Publikacija je nastala razvojem i nadogradnjom obrazovnih aktivnosti za učitelje i mlade koje dulji niz godina organiziraju i provode Gong i Kurziv. Obuhvaća 5 tematskih poglavlja: Medijsko obrazovanje i pismenost, Abeceda medijskog polja: medijski sustav i politika, Kritičko čitanje medija, Produkcija – stvaranje medijskog sadržaja te Javne komunikacije o obrazovnima aktivnostima i aktivnostima u zajednici.

Djeca i mediji – knjižica za roditelje i skrbnike sa savjetima za korištenje medija u obitelji; izd. Agencija za elektroničke medije i UNICEF

Slikovnica o medijima: medijska pismenost za najmlađe – dio je edukacijskog paketa za predškolce, koji su u suradnji s domaćim stručnjacima pripremili Agencija za elektroničke medije i Unicef

Pozitivni i negativni medijski sadržaji: razvoj medijske pismenosti (nastavni materijali za osnovne škole za učenike 1. – 4. razreda)

Kako prepoznati dezinformacije i lažne vijesti: razvoj medijske pismenosti – izd. Agencija za elektroničke medije i Unicef

Internet (sigurnost, opasnosti, zaštita, netiquette)

Pretraživanje i vrednovanje informacija na Internetu

Sigurnost djece na internetu i elektroničko nasilje – nastavni materijali za održavanje satova medijske pismenosti (5. – 8. razred OŠ); izd. Agencija za elektroničke medije i UNICEF

Pozitivni i negativni medijski sadržaji – nastavni materijali za održavanje satova medijske pismenosti (1. – 4. razred OŠ); izd. Agencija za elektroničke medije i UNICEF

Delete cyberbulling: priručnik za roditelje – udruga Korak po korak ovim priručnikom želi pomoći roditeljima u novoj ulozi u kojoj su se našli, roditelj online odgajatelj

Intelektualno vlasništvo na Internetu: priručnik

Zaštitite privatnost na Facebooku (3. izdanje; 10/2015.)

Kako zaštititi dijete u svijetu interneta, mrežnih tehnologija i mobilnih telefona: brošura o sigurnosti na internetu za osnovnoškolce i njihove roditelje

Kako se zaštititi u svijetu interneta i mobilnih telefona: kratki vodič za djecu i roditelje (i sve koji žele znati više u digitalnom dobu)

Opasnosti Facebooka – Društvene mreže omogućuju brzo širenje zlonamjernog sadržaja, a pritom osiguravaju određenu vjerodostojnost jer korisnici vjeruju svojim prijateljima. Mnogi korisnici su tehnički neobučeni i nedovoljno upoznati s postojećim prijetnjama. Zbog svega toga je vrlo važno biti upoznat sa svim načinima na koje djeluju napadači, a u tome pomaže čitanje ove brošure.

Sigurnije na internetu – knjižica o sigurnijem korištenju računala na Internetu. Ona će vam pomoći boljem razumijevanju opasnosti koje vrebaju u virtualnom svijetu, naučiti vas kako prepoznati prijevare, zaštititi vaše računalo i sačuvati vaše podatke od krađe ili gubitka.

Sigurnost djece na internetu – jednostavni savjeti za djecu i roditelje

„Netiquette“ – Kako se „ponašati“ u „novom“, virtualnom svijetu? Koja su pravila lijepog on-line ponašanja? Odgovore na brojna pitanja o bontonu na internetupotražite na ovoj mrežnoj stranici.

Svijet videoigara – digitalni vodič za sigurnije igranje videoigara; u njemu se mogu pronaći informacije o prednostima, kao i rizicima igranja videoigara te konkretni savjeti za sigurno igranje – za roditelje i djecu; objavljen u sklopu edukativne kampanje “Igrajmo na sigurno”, koju je pokrenuo Hrvatski Telekom u suradnji s Hrabrim Telefonom i Društvom za komunikacijsku i medijsku kulturu.

Dječja prava i demokracija (građanski odgoj)

Obrazovanjem do demokracije – Cilj ovog priručnika je pružiti potporu nastavnicima i odgojno-obrazovnim stručnjacima u odgoju i obrazovanju za demokratsko građanstvo i ljudska prava. Usmjeren je na ključna pitanja o odgoju i obrazovanju za demokratsko građanstvo i ljudska prava, uključujući kompetencije za demokratsko građanstvo, ciljeve i osnovna načela odgoja i obrazovanja za demokratsko građanstvo i ljudska prava te pristup sudjelovanja cijele škole u odgoju i obrazovanju za demokraciju i ljudska prava.

Odrastanje u demokraciji – Odrastanje u demokraciji namijenjeno je učiteljima koji žele integrirati odgoj za demokratsko građanstvo i ljudska prava u svoje svakodnevno poučavanje. Kompletan priručnik pruža cjeloviti školski kurikulum za učenike u osnovnoj školi (od četvrtog do osmog razreda), ali svaka nastavna cjelina također je zaseban odjeljak koji dozvoljava fleksibilnost u svojem korištenju.

Živjeti u demokraciji – Ovo je priručnik za nastavnike u Obrazovanju za demokratsko građansvo i ljudska prava, urednike udžbenika te tvorce kurikuluma. Nastavni planovi daju upute korak po korak te uključuju materijale za učenike kao i dodatne informacije za nastavnike.

Sudjelovanje u demokraciji – Priručnik za nastavnike koji izvode program Obrazovanje za demokratsko građanstvo (Education for Democratic Citizenship- (EDC) i Obrazovanje za ljudska prava (Human Rights Education (HRE), urednike udžbenika za ODGLJP te sastavljače kurikuluma. Nastavni planovi za te lekcije sadrže iscrpne upute i radne materijale za učenike te popratne informacije za nastavnike. Zbog toga je priručnik pogodan za nastavnike-pripravnike i nastavnike-početnike, kao i nastavnike koji uz rad polaze stručno usavršavanje za poučavanje ODGLJP-a.

Istraživanje dječjih prava – Ovaj priručnik osmišljen je za nastavnike koji traže alate za poučavanje prava djece učenicima od 1. do 9. razreda obveznog obrazovanja. Priručnik slijedi spiralni nastavni plan i program kako bi djeca mogla istraživati ​​svoja prava iz godine u godinu.

Poučavajući demokraciju – Priručnik za učitelje sadrži zbirku vježbi i modela za obrazovanje za demokratsko građanstvo i ljudska prava u školama kao i za neformalno obrazovanje. Ovi modeli poučavanja i učenja pružaju okvir koji potiče učenike da postanu aktivni tako što im pruža primjere razumijevanja općih načela demokracije i ljudskih prava.

Pokreni promjenu: 40 ideja za rad s djecom i mladima u području različitosti

Zdravstveni odgoj

Buljan Flander, Gordana; Prijatelj, Krešimir; Roje Đapić, Mia. Djeca i obitelji prije, tijekom i nakon potresa. Zagreb. Poliklinika za zaštitu djece i mladih grada Zagreba.

Brlas, Siniša. Gorjanec, Vanja. 2015. Priručnik: radionice u borbi protiv ovisnosti: edukacijske i socijalizacijske radionice za djecu i mlade. Osijek. Centar za nestalu i zlostavljanu djecu, Osijek

Brlas, Siniša. 2010. Važno je ne započeti: neki temeljni pojmovi psihologije ovisnosti. Zagreb. Zavod za javno zdravstvo Sveti Rok.

Priručnici za provedbu Zdravstvenog odgoja u osnovnoj školi – Ministartvo znanosti i sporta i Agencija za odgoj i obrazovanje objevili su priručnike za provođenje nastave zdravstvenog odgoja na satu razrednika. Namijenjeni su učiteljima, nastavnicima i stručnim suradnicima:

Ekologija

Naviku usvojimo i otpad odvojimo! – edukativna brošura o korisnim sirovinama, zaštiti okoliša i recikliranju

Priručnici za učenje i poučavanje

Medijska i informacijska pismenost: radni listići za aktivnosi u učionici: za nastavnike – prijevod radnih listića iz edukativnih materijala Francuskog nacionalnog centra za medijsku i informacijsku pismenost (CLEMI) izdanih za potrebe Medijskoga tjedna u školama

Obitelj i izazovi novih medija: priručnik s radnim listićima za roditelje, nastavnike i stručne suradnike (Društvo za komunikaciju i medijsku kulturu, 2018.).

Promjena: vodič za učitelje – Vodič je je jedan od alata izrađenih tijekom desetak godina koji će učiteljima služiti kao pomoć u radu s djecom i mladim s teškoćama.

Priručnik za učenje i poučavanje (za učenike) – izd. Agencija za odgoj i obrazovanje

Priručnik za učenje i poučavanje (za nastavnike) – izd. Agencija za odgoj i obrazovanje

Felicia, Patrick. Digitalne igre u školama: priručnik za nastavnike – izd. European Schoolnet (2009.)

Skip to content