> O školi  > Knjižnica
Savjeti i pomoć

• Ne guglajte - pitajte knjižničare! Na upite odgovaraju diplomirani knjižničari na temelju pretraživanja fondova knjižnica uključenih u projekt, dostupnih baza podataka i interneta.
  • Kako koristiti mentalne mape?

:)

• Savjeti za prezentiranje - Kad pomislite da držite prezentaciju ispred svog razreda, zamišljate li kako vam se ruke tresu, a glas drhti? Kako biste pobijedili strah, nelagodu i nervozu slijedite osam savjeta koje vam donosimo.

Kako izraditi dobar poster?

Sažimanje obavijesti i njezina jasna i jednostavna prezentacija koja će se sa zanimanjem čitati i pamtiti, traži inteligentan, čak briljantan pristup.Pretrpani, komplicirani i teško čitljivi posteri znak su ignorancije i arogancije. (Mary Helen Briscoe)

IZRADA DOBROG POSTERA ZAHTJEVAN JE POSAO

U izradi postera treba paziti na:

• sadržajnu stranu
  • vizualno - grafičku i tehničku sastavnicu

Svaka izrada postera obuhvaća:

• određenje teme
  • planiranje vrste i kolicine obavijesti
  • dizajn
  • tehničku izradu

IZGLED POSTERA

• ne manji od 100x80 cm niti veći od 120x180 cm
  • mora imati naslov čitljiv s udaljenosti od najmanje 2 metra
  • ostali tekstovi, grafički prikazi i drugi prilozi morali bi biti čitljivi s najmanj 1-2 metra udaljenosti
  • ne smije sadržavati cijeli referat
  • građa mora biti izložena u logičnu slijedu: uvod, razvoj - opis, zaključak
  • ukupni tekst trebao bi sadržavati oko 500 riječi, nikako više od 1500 riječi
  • poster treba biti čitljiv i pregledan; mogu se koristiti papiri u boji, ali izbjegavati flourescentne papire jer se tekst na njima teško čita
  • ne koristiti različite tipove slova i previše podvlačenja i sjenčanja; najbolje se čitaju crna slova na bijeloj podlozi; važne podatke naglasiti podebljanim i/ili većim slovima
  • veličina slova:
    • naslov 80
    • podnaslov 34 - 38
    • tekst 18 - 24
  • dobro je upotrijebiti tablice, slike, nabrajanje s točkicama jer pomažu brzu razumijevanju teksta

Izvor: Stričević, I. izlaganje na posteru i posterne prezentacije. Zrno: časopis za obitelj, vrtiić i školu. 2002., br. 50-51

Kako napisati referat?

1. etapa: Izaberi odgovarajuću temu.

Ako je moguće, piši o onome što te zanima.

2. etapa: Istraži sve podatke

Posluži se općim priručnicima (enciklopedije, atlasi, leksikoni). Pronađi određenije podatke o temi u knjigama i/ili člancima u časopisima koji se bave tom temom.

3. etapa: Točno odredi na koja pitanja o temi želiš odgovoriti

Što je...?
Kako?
Gdje?
Mogu li...?
Koliko...?

4. etapa: Pravi bilješke o temi

Svaki pronađeni podatak zapiši u tablicu ili na karticu. Osim toga, zapiši i izvor (naslov knjige, broj stranice...)

5. etapa: Napiši kratki plan referata

Kratki plan je vodič pri pisanju referata. Treba biti napisan tako da tema koja se obrađuje bude jasna svakome tko ga pročita.

6. etapa: Napiši koncept referata.

Provjeri je li sve točno i po potrebi ispravi pogreške.

7. etapa: Napiši konačnu verziju referata.

Neka ti posluži podsjetnik koji već prije napravio/la. Na kraju, pregledaj posljednji put cijeli referat.

Izvor: Canter, L. Domaća zadaća bez suza. Zagreb; Naklada Kosinj, 2002.

« Lipanj 2017 »

CMS za škole logo
Osnovna škola Dubovac Karlovac / Primorska 9, HR-47000 Karlovac / os-dubovac-ka.skole.hr / ured@os-dubovac-ka.skole.hr