« Lipanj 2020 »

PUTOVANJE U DAVNINE: istraživačka radionica povodom obilježavanja 100 godina prvog izdanja Priče iz davnine

Prije točno stotinu godina prvi je puta objavljena zbirka bajki Priče iz davnina Ivane Brlić Mažuranić. Ovaj značajni jubilej bio je povod za posebnu aktivnost organiziranu u školskoj knjižnici, ali i izvan nje. Radi se o istraživačkoj radionici Putovanje u davnine. Cilj radionice je ponuditi najvažnije, najzanimljivije, uz možda manje poznate, podatke vezane uz Zbirku te samu autoricu.

OŠ DUBOVAC

U našoj školi, u radionici su sudjelovali učenici 4. i 5. razreda. Knjižničarka je pripremila informativno edukativne materijale koji su, raspoređeni po „postajama“, poslužili sudionicima kao izvori informacija u potrazi za odgovorima. Slijedeći kartu koja je sadržavala upute, odnosno zadatke, učenici su obilazeći 5 „postaja“ tražili odgovore i upisivali ih u svoje „putovnice“. Kao provjera, točnije, primjena stečenog znanja, poslužio je kviz na kraju radionice u kojem su sudionici pokazali koliko je uspješna bila njihova potraga.

U radionicama je sudjelovalo oko 120 učenika, a dojmovi i kritike su bile vrlo pozitivne i nadasve konstruktivne.

OVDJE pogledajte fotografije.

ŠKOLSKA GODINA 2016./2017.

Budući da se ova velika obljetnica obilježava tijekom cijele 2016. godine, plan je organizirati ovu radionicu i sljedeće školske godine. Tijekom prvog polugodišta u njoj će sudjelovati učenici sadašnjih trećih razreda.

KARLOVAČKI VRTULJAK 2016.

Nakon toga, radionica je organizirana u sklopu manifestacije Karlovački vrtuljak. Tada su sudionici bili učenici 4. razreda Osnovne škole Grabrik. Njih 25 također je uspješno provelo istraživanje i nakraju cijeli događaj ocijenilo pozitivno. (Opširnije)

SAJAM VLASTELINSTVA 2016.

Radionica je bila i dio programa na Sajmu vlastelinstva gdje je održana dva puta. U autentičnom prostoru kule na Starom gradu Dubovcu u Karlovcu prvi istraživači bili su učenici 4. razreda OŠ Skakavac koji su radionici prisustvovali u sklopu terenske nastave.

Potom je radionica održana 4. lipnja ove godine na završnoj svečanosti Sajma. Za tu prigodu, radionica je obogaćena plesom Domaćih koji su izveli učenici 2. d razreda OŠ Dubovac, a koje je pripremila Anamarija Novosel i učiteljica Mirjana Petković. Radionica je bila otvorena za građanstvo tako da su sudionici bili i djeca i roditelji.

SAJAM VLASTELINSTVA 2017.

Nastavlja se suradnja s Bratstvom Sv. Mihovila koje je i ove godine organiziralo Sajam vlastelinstva na Starom gradu Dubovcu. Na radionici Putovanje u davnine ove su godine sudjelovale škole: OŠ Ivana Brlić Mažuranić iz Ogulina, Centar za odgoji i obrazovanje djece i mladeži Karlovac.

O tome kako je bilo, najbolje svjedoče fotografije dostupne OVDJE.