Novo u knjižnici
Školska knjižnica – ključno mjesto suradnje u suvremenoj školi
Autor: Ana Sudarević, 7. 11. 2016.

Županijska matična služba Gradske knjižnice "Ivan Goran Kovačić", Stručno vijeće školskih knjižničara Karlovačke županije i Podružnica Hrvatske udruge školskih knjižničara Karlovačke županije organizirali su 4. studenog 2016. u školskoj knjižnici OŠ Dubovac okrugli stol "Školska knjižnica – ključno mjesto suradnje u suvremenoj školi."

Zaključke pogledajte OVDJE.

Stručnom skupu prisustvovali su predstavnici osnivača – Renata Kučan, voditeljica Odsjeka za kulturu, odgoj i obrazovanje i socijalnu skrb pri Gradu Karlovcu, Željko Šančić, pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu, tehničku kulturu, šport i informiranje te Mirna Mohorić, viša stručna suradnica za kulturu, tehničku kulturu, šport i informiranje Karlovačke županije; ravnatelji, voditelji stručnih županijskih vijeća, profesori i profesorice te školskih knjižničari.

Tijekom Okruglog stola podsjetili smo na neke teorijske postavke te predstavili  primjere dobre prakse u želji da dokažemo snagu i dobrobiti suradnje u odgojno – obrazovnom procesu s knjižnicom i u njoj.

U drugom dijelu Skupa održana je i rasprava sa sljedećim zaključcima:

• suradnjom učitelja i knjižničara treba osnažiti učenika da kritički razmišlja i istražuje te koristi izvore (tiskane i elektroničke) na etičan način,
  • ustrajati u suradnji svih dionika odgojno – obrazovnog procesa u poticanju čitanja i čitalačkih navika
  • knjižnica mora biti stručno vođena i dobro opremljena tradicionalnim i digitalnim izvorima znanja da bi mogla ispuniti svoju odgovornu ulogu,
  • ravnatelj je ključni čimbenik i poticatelj suradnje u odgonjo – obrazovnoj ustanovi.