« Prosinac 2019 »

Karlovačka zvijezda

Prvi put sam karlovačku Zvijezdu posjetio kad sam imao četiri ili pet godina. Nije mi se baš dopalo, nije bila onakva kakvu sam zamišljao. Čuo sam razne priče o tome kako je prvo bila napravljena Zvijezda, a onda i Karlovac. Kako je tada Karlovac bio najbogatiji grad u Hrvatskoj, bio je pun, lijep i imao je sve ostale vrline. Kad sam došao tamo, sve je bilo pusto, a zgrade su bile otrcane. Zamišljao sam Zvijezdu napola ispunjenu lijepim zgradama, s hotelima i velikim dućanima, dragim poštenim ljudima. Mislio sam da su sve vrijedne i stare zgrade pretvorene u muzeje, mislio sam da Karlovac ima veliko kino, a na kraju Zvijezde neki lijepi vodeni park. U njemu se djeca po ljetnoj žegi mogu zabavljajući se rashladiti. Vjerovao sam da za sve blagdane dolaze poznati pjevači i slave s Karlovčanima. Mislio sam da je zvijezda poznata u cijelome svijetu.

Nadam se da će jednoga dana Zvijezda biti upravo takva.

Borna  Boljkovac, 5.c

Karlovačka Zvijezda

Karlovačka Zvijezda je za građane zaštitni znak i simbol posebnosti. Karlovačka Zvijezda je vlasništvo mog grada Karlovca, u kojemu ja živim i koji je pun ljudi, a naša Zvijezda je sama.

Mislim da bi Zvijezdu trebalo upoznati s ljudima i malo je urediti. Mogli bismo prodavati suvenire, otvoriti mali lunapark ili čak cirkus. Trebalo bi je obnoviti ili barem obojati u šarene boje. Mogli bismo otvoriti igraonice, po mogućnosti kreativne. Voljela bih otići na neko fora mjesto pojesti sladoled s prijateljima, stoga maštam o tome da u Zvijezdi  vozi kamiončić koji vozi sladoled. To bi zbilja poboljšalo populaciju. To više ne bi bila ona usamljena stara Zvijezda u koju ne dolazi nitko, već bi cijeli Karlovac došao i uživao u tom čarobnom dijelu grada.

Karlovačka Zvijezda je ponos grada Karlovca i mislim da bi je trebalo poboljšati i urediti kako bi svi ljudi vidjeli tu ljepotu kakvom se ne može pohvaliti svaki grad.

Lucija Čunović, 5.c

Karlovačka Zvijezda iz dječje perspektive

O Zvijezdi smo učili u školi u 3. i 4. razredu. Nekada je vrvila ljudima, trgovinom, sajmovima, djecom. Zvijezda nas je branila. Izgradio ju je velik čovjek. Dala ju je izgraditi velika žena. A danas je jedna od rijetkih u svijetu i nitko na nju ne obraća pažnju. Tu i tamo skupine turista, s turističkim vodičima na čelu, razgledavaju i dive se tom  spomeniku s pričom.

Mi, domaći, kao da smo svi već zaboravili na nju. No kad bismo svi mogli surađivati i smisliti „Dane karlovačke Zvijezde “ ili sajmove , možda bi opet sve vrvilo. Često se mi djeca radujemo raznim stvarima. I odrasli se vesele raznim stvarima. Kao na primjer varaždinskom Špancir Festu, Danima vlastelinstva i drugome. Sve nas manje pokušava sačuvati te običaje koji su možda i na rubu izumiranja.  Sve više Zvijezdu smatramo idealnom za rekreaciju: vožnju biciklom, rolanje i šetnje.

Da sam ja ministrica turizma, svaki grad s prednostima bio bi turistička zajednica. Neka dođe cirkus u grad, neka dođu poznati pjevači, neka bude ludo i zabavno, a opet mjesto puno spomena.

Petra Pleše   5.c

Kad moja učiteljica govori, sav svijet iskrsne u učionici. Hodaju mali tigrovi, lete bučni avioni i plivaju veliki plivači. A ona priča i priča i daje nam svijet na dlanu.

ANAMARIJA BANJAC, 6.d

STARI USKRŠNJI OBIČAJI

Uskrs je najveći i najvažniji kršćanski blagdan jer se slavi Isusovo uskrsnuće. Uskrs je uvijek u nedjelju, ali pripreme traju već od velikog četvrtka kad idemo na svetu misu. Simbol Uskrsa je jaje koje predstavlja novi život.

Najviše volim izrađivati pisanice različitih boja. To je moj zadatak u obitelji. S majkom odlazim u nabavu jaja, boja za pisanice i sličica. Dok majka kuha šunku i jaja, ja izrađujem pisanice. Budući da imam veliku obitelj i puno prijatelja kojima poklanjam pisanice, uvijek ih napravim mnogo. U posebne košarice obložene travom stavljam ukrašena jaja. Uvijek sam sretna kada završim s tim poslom i vidim prekrasno šarenilo na stolu. Zatim uređujemo stan uskršnjim ukrasima i obojenim granama te cvijećem. Kuhanu šunku, kuhana jaja, luk i dio pisanica majka slaže u košaricu i prekriva bijelim ubrusom. S time u nedjelju idemo na blagoslov hrane. Nakon svete mise dolazimo kući gdje nas već čekaju baka i djed te svi zajedno doručkujemo blagoslovljenu hranu. Na taj dan družimo se s obitelji i prijateljima. Pri tome si čestitamo Uskrs i poklanjamo pisanice.

Uskrs je za mene poseban blagdan jer je moja cijela obitelj na okupu uz stol pun blagoslovljene hrane, kolača i šarenih pisanica. Tada osjećam mir, dobrotu i Isusa uz sebe.

Dora Žunac, 6.d