Ukupno: 1820676

19. DRŽAVNO NATJECANJE MLADIH HRVATSKOG CRVENOG KRIŽA
Autor: Biserka Ćurčija, 18. 5. 2015.

U Splitu 9. svibnja 2015. godine održano je 19. Državno natjecanje mladih Crvenog križa.  Učenici OŠ Dubovac iz Karlovca plasirali su se na Državno natjecanje kao predstavnici Karlovačke i Istarske županije.

Natjecanje je obuhvaćalo provjeru znanja o Međunarodnom pokretu Crvenog križa i Crvenog polumjeseca, Hrvatskom Crvenom križu, međunarodnom humanitarnom pravu, ljudskim pravima i pravima djeteta te prvoj pomoći.

Državno natjecanje održavalo se u Tjednu  Crvenog križa koji se obilježava od 8. do 15. svibnja.Ove godine se obilježava i 50 godina od usvajanja sedam temeljnih načela Međunarodnog pokreta Crvenog križa i Crvenog polumjeseca- humanost , nepristranost ,  neutralnost, neovisnost , dobrovoljnost, jedinstvo i univerzalnost.

Na Državno  natjecanje pozvane su pobjedničke ekipe s međužupanijskih natjecanja, kojima su prethodila školska, općinska i gradska natjecanja. Na tim natjecanjima  sudjelovalo je ukupno 731 ekipa odnosno 4386 učenika.

U Split je pozvano ukupno  120 učenika podmladka i mladeži Crvenog križa.

Ekipu OŠ Dubovac činili su učenici 8. razreda Maja Arbanas- vođa ekipe, Barbara Hanžić, Iris Kramarić,  Lana Miličević, Adrijan Novosel i Patrik Borjan. Naši učenici su zauzeli  8.mjesto.

Ekipa OŠ  Dubovac pripremala se u suradnji s djelatnicima Gradskog društva Crvenog križa Karlovac koji su učenike pripremili u pružanju prve pomoći, dok je pripreme za provjeru teoretskih  znanja s njima provodila prof. Biserka Ćurčija.

Gradsko društvo Crvenog križa Karlovac na čelu s ravnateljicom Brankom Hastor organiziralo je prijevoz i  svu  ostalu logistku potrebnu za odlazak na Državno natjecanje.

Natjecanje se odvijalo u prekrasnom ambijentu parka Sustipan u Splitu.  Po završetku natjecanja na splitskoj rivi snimljena je  milenijska fotografija Šime Strikomana, na kojoj su sudionici ispisali riječ HUMANOST.