UDRUGA EKOPAN U NAŠOJ ŠKOLI
Autor: Snježana Marković Zoraja, 13. 4. 2015.

Karlovačka  udruga  za  zaštitu okoliša „Ekopan“ održala je u OŠ Dubovac  predavanja o rodama te o permakulturi. Profesorice biologije i kemije, B.Ćurčija i S. Marković-Zoraja odazvale su se pozivu udruge te uključile učenike šestih razreda u ovaj projekt.

Učenici su sa zanimanjem pratili predavanja i radionice. Nakon predavanja , učenici su u grupama crtali spiralne vrtove od kojih će se izabrati najbolja idejna rješenja. Na temelju njih, udruga Ekopan pomoći će u izgradnji spiralnog vrta ispred škole.

Udruga Eko Pan ove godine obilježava 13 godina uspješnog djelovanja, a tim povodom želi izraditi 13 spiralnih vrtova u 13 odgojno-obrazovnih ustanova na području grada Karlovca, kako bi se skrenula pažnja na važnost brige o neposrednom okolišu i boravka na otvorenom. Akcijom "13 vrtova" Eko Pan će uljepšati njihov okoliš i ukazati na mogućnosti edukacije i praktične primjene permakulturnih načela u skromnim/urbanim uvjetima.

Kroz suradnju s odgajateljima, učiteljima i nastavnicima, članovi Eko Pana će nastojati među djecom potaknuti interes za kreativnim razmišljanjem i stvaralaštvom, boravkom u prirodi i očuvanjem okoliša. Svaki od 13 spiralnih vrtova tako će biti različit, jer će nastati prema idejama i prijedlozima djece i učenika, a pri izradi će se nastojati koristiti otpadni i reciklirani materijal. Također, djeca i učenici sudjelovati će u izradi, ali i održavanju spiralnog vrta.

Po završetku akcije biti će održana izložba fotografija s radionica i dječjih prijedloga za dizajn spiralnog vrta.

Tijekom akcije biti će održane dvije konferencije za medije.