GLOBE SMOTRA 2015.
Autor: Snježana Marković Zoraja, 26. 3. 2015.

Gimnazija Karlovac je u četvrtak, 25.3. bila domaćin međužupanijske Globe smotre. Okupilo se 13 osnovnih i srednjih škola iz Karlovačke, dijela Zagrebačke i Primorsko – goranske županije, a tri su nove škole sudjelovale kao promatrači.

Globe ove godine u Hrvatskoj slavi 20 godina, a u Karlovcu 18. Gimnazija se u program uključila prije tri godine i to na nagovor učenika koji su u njega bili uključeni u osnovnoj školi, naglasila je profesorica kemije i biologije Jasminka Žiža.

"Bio je veliki interes učenika koji su htjeli nastaviti istraživanja koja su provodili u osnovnoj školi", dodala je prof. Žiža.

Koliko je Globe program razvijen u Karlovcu možda najbolje govori činjenica da je Osnovna škola Dubovac regionalni centar, da škole svojim projektima često završe na državnoj GLOBE smotri gdje ostvaruju i najbolje rezultate.

"Sama naša županija odnosno grad Karlovac je i lani na državnoj smotri pohvaljen od državne tajnice i savjetnice kao jedan od najboljih centara. Imali smo i državne prvake u konkurenciji osnovnih i srednjih škola. Mnogo se naših škola plasira na državnu smotru i prikazuju svoje projekte", kaže regionalna koordinatorica Globe-a profesorica biologije i kemije Snježana Marković Zoraja.

A oni koji su uključeni u GLOBE program zapravo imaju zadatak kontinuirano mjeriti vremenske parametre, događanja u prirodi i slično, a sve prikupljene podatke potom analiziraju. Josip Draženovć iz 4.E karlovačke Gimnazije već je šest godina u ovom programu.

"Jako puno toga naučimo i možemo to primjenjivati u nastavi pogotovo u prirodoslovnim predmetima", kaže Josip.

Učenici koji svih ovih godina sudjeluju u GLOBE-u osmislili su razne projekte. Gimnazija Karlovac npr. je provela projekt u kojem su istraživali tlo na vrhovima karlovačke Zvijezde.

"Analiza tla je pokazala da je mnogo toga nanešeno i da na tim mjestima nije autohtono tlo. Tu bi se dalo još analizirati", kaže prof. Žiža.

Svi izrađeni projekti prošli su stručne recenzije i bili bi provedivi samo kada bi za rješenja koja nude djeca bilo sluha onima koji su na vlasti.

Iako gradskim ocima svake godine prezentiraju svoj rad, GLOBE-ovci do sad nisu doživjeli provedbu niti jednog ponuđenog projekta, ističe prof. Marković Zoraja.

"Djeca imaju ideje i volje, zanima ih priroda, očuvanje okoliša, da se nešto mijenja u gradu...ali treba malo više suradnje između škola i onih koji bi nam mogli pomoći", naglašava.

A svi projekti nastali u GLOBE programu u Karlovačkoj županiji uskoro će biti prevedeni na engleski jezik i postavljeni na GLOBE stranice kako bi bili vidljivi u cijelom svijetu.