London From The Past Into The Future
Autor: Ana Sudarević, 3. 4. 2011.

Nastava engleskog jezika, između ostaloga, podrazumijeva upoznavanje anglofonih zemalja, naroda, njihove kulture i običaja. A obrade ovakvih tema pravi su izazov kreativnosti, kako nastavnika, tako i učenika. U 6. b razredu tema ovog cultural spota bio je London, točnije poznate i slavne osobe te znamenitosti grada. Školska knjižnica za ovu je priliku „pretvorena“ u Hyde Park, točnije Speaker's Corner gdje su za improviziranom govornicom govorili Henry VIII, njegova kći kraljica Elizabetha, potom kraljica Victoria I, John Lennon i David Beckham. Nakon toga, slijedilo je gledanje kratkog filma o Londonu, a do kraja sata, svi su se zabavili uz glazbu poznatih Beatlesa.

Umjesto uobičajenog sata obrade, zamišljeno je da petero učenika, glumeći pet poznatih i slavnih Britanaca, predstavi svojim kolegama iz razreda „sebe“ i svoje vrijeme.

Knjižnica pretvorena u Hyde Park, tj. Speaker's corner

Pripreme su trajale gotovo cijeli tjedan: učenici su istraživali izvore, sastavljali svoje govore (u prvom licu, na engleskom, naravno) koje su naučili napamet te ih uvježbavali po pravilima javnog nastupa. A da bi dojam bio što potpuniji, i „slika“ što vjerodostojnija, nabavili smo i kostime.

King Henry VIII, Queen Elisabeth, Queen Victoria, John Lennon, David Beckham

Nakon „putovanja“ kroz vrijeme i po ulicama Londona, učenici su pogledali kratki filmo o Londonu koji je obuhvaćao zadatak slušanja i prevođenja, a potom smo svi zapjevali Yellow Submarine dok nas je na gitari pratila Mia B., bivša učenica naše škole.

Pjevanje pjesme Beatlesa Yellow Submarine