MEĐUŽUPANIJSKO NATJECANJE CRVENOG KRIŽA KARLOVAČKE I ISTARSKE ŽUPANIJE - OŠ DUBOVAC OSVOJILA TREĆE MJESTO!
Autor: Biserka Ćurčija, 14. 4. 2017.

Osnovna škola "Vazmoslav Gržalja" u Buzetu ugostila je deveto po redu međužupanijsko natjecanje ekipa podmlatka i mladih Crvenog križa Istarske i Karlovačke županije. Natjecanje je obuhvaćalo poznavanje povijesti međunarodnog pokreta Crvenog križa, međunarodnog humanitarnog prava i prava djeteta te  vještine pružanja prve pomoći, a natjecalo se sedamnaest ekipa.

Stotinjak natjecatelja

U kategoriji podmlatka, učenika viših razreda osnovne škole, prvo mjesto zauzela je ekipa OŠ "Marije i Line" iz Umaga, druga je ekipa Prve osnovne škole iz Ogulina, a treća ekipa OŠ Dubovac iz Karlovca. U kategoriji mladih prvo mjesto osvojila je ekipa SŠ Vladimira Gortana iz Buja, drugo mjesto ekipa Srednje medicinske škole iz Karlovca, a treće ekipa Pazinskog kolegija - klasična gimnazija s pravom javnosti. Pobjedničke ekipe predstavljat će Istarsku županiju na državnom natjecanju mladih Hrvatskog Crvenog križa koje će se održati 13. svibnja u Sisku.

Među deset ekipa podmlatka Crvenog križa bili su još OŠ "Ivan Goran Kovačić" iz Duge Rese, OŠ "Ivo Lola Ribar" iz Labina, OŠ "Vazmoslav Gržalja" iz Buzeta, OŠ Tar-Vabriga, OŠ Kaštanjer iz Pule, OŠ Cetingrad i SEI-TOŠ "Bernardo Benussi" iz Rovinja. U kategoriji mladih Crvenog križa natjecale su se i ekipe Srednje škole iz Buzeta, SŠ Mate Balote iz Poreča, Medicinska škola iz Pule te Srednja škola iz Slunja.

OŠ Dubovac predstavljala je ekipa u sastavu Dora Kučan, Jakov Brozović, Lana Golub, Nika Lipšinić, Sara Lončar i Lana Rožman. Mentor ekipe u pripremi učenika  u poznavanju povijesti međunarodnog  pokreta Crvenog križa, međunarodnog humanitarnog prava i prava djeteta bila je profesorica  Biserka Ćurčija,  dok su vještine pružanja prve pomoći  učenici usvajali pod vodstvom djelatnika Crvenog križa.

Ideja stara 150 godina

Ovo je natjecanje jedinstveno po okupljanju mladih Crvenog križa iz različitih krajeva Hrvatske oko univerzalnih ideja humanosti i popularizacije važnih znanja iz pružanja prve pomoći. Ta znanja mogu spasiti život i od izuzetne  su važnosti. To je znao i Henry Dunant kad je prvi put u povijesti organizirao lokalno stanovništvo iz mjesta Castiglione da pomogne ranjenicima i umirućima u bici kod Solferina prije više od 150 godina.